Wapnowanie zimą - Wapno Nawozowe i Kreda Nawozowa, Najwyższa Jakość, Atrakcyjne Ceny.

WAPNO-KREDA.EU
Przejdź do treści

Menu główne:

Wapnowanie zimą

Wapnowanie

Wapnowanie zimą ma wiele korzyści. Poza korzyściami organizacyjnymi, umożliwia również zakup tańszego wapna niż w sezonie.
Oddziałuje lepiej na plony roślin niż wapnowanie przeprowadzone wiosną. W czasie stosowania wapnowania w okresie zimowym wydłuża się bowiem kontakt wapna z glebą, a ciężki sprzęt rozsiewający nie ugniata nadmiernie gleby i nie niszczy jej struktury.
Trzeba jednak pamiętać, że zabieg taki można tylko wykonać na polach , na których nie występują spływy wiosenne. Kilkucentymetrowa warstwa śniegu nie powinna przeszkadzać w przeprowadzeniu zabiegu.

Dawki wapna powinny być mniejsze niż stosowane w terminach standardowych. Lepiej zdecydować się na wapno węglanowe. W przypadku wapna tlenkowego (palonego, budowlanego), które działa bardziej agresywnie w glebie, istnieje niebezpieczeństwo gorszych wschodów roślin.  

Dobrym wyborem są nawozy granulowane, gdyż nie wymagają one mieszania z glebą, co w przypadku zimy jest dość istotne. Nawozy wapniowe granulowane występują jako:
wapno granulowane (granulowana mączka wapniowa), kreda granulowana, wapno magnezowe granulowane (granulowana mączka dolomitowa).

Wapnowanie gleby zimą można również przeprowadzić w przypadku ozimin. Zabieg ten powinien być wykonywany jedynie z konieczności.  Nie można tu liczyć na bardzo duże  zmiany pH (nie ma możliwości wymieszania wapna z glebą). Zimowe wapnowanie będzie jednak dobrym źródłem wapnia, czyli składnika pokarmowego niezbędnego dla prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin.

wapno-kreda.eu copyright © 2017 wszelkie prawa zastrzeżone
Designed by W.G.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego